zofim.org.il
  
 


 
אתר חץ וקשת
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר חץ וקשת » ארכיון הכתבות » כתבה: צופים פני עתיד

תמונת מגזין צופים פני עתיד פורסם על ידי שירלי צדוק
בתאריך 14/1/2009
בכתבה זו צפו 2187 גולשים
נכתב במקור על-ידי אדיר מור ופורסם כאן

 

לסופי בת ה-16 מניו יורק יש חלום. אם רוב ילדי היבשת נושאים עיניהם אל עבר הבית הלבן, הוליווד, ברודווי או בימת "כוכב נולד" המקומי – אם כן, לא הניו יורקרית הצעירה. לה יש חלומות גדולים אחרים. "אני מבטיחה ששלוש שנים מעכשיו תראו אותי בחיל השריון, יורה מתוך טנק. אני יודעת שאני יכולה לעשות את זה - וזה יקרה", היא מספרת בהתרגשות מאופקת.

מתוך אתר הצופים

260 צופים יהודים מרחבי אירופה וארה"ב הגיעו ארצה יחד עם סופי, לחמישה שבועות של סיורים באתרים אטרקטיביים, הרצאות מיוחדות על אבני דרך בהיסטוריה הציונית והתנסות צבאית בחסות צה"ל ותנועת הצופים העבריים. הצופים, כולם בני הגילאים 14 עד 18, התאמנו באינטנסיביות במשך שבוע שלם שכלל מטווחים, מסעות וימי שדאות, כחלק מתכנית 'חץ וקשת' המסורתית שהגיעה לסיומה השבוע.

התכנית, שמתקיימת כבר יותר מעשרים שנה, שמה את חיזוק הקשר בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות למטרה עיקרית, כמו גם את חיזוק הזהות היהודית בקרב החניכים שהגיעו ארצה לערך עליון. "אנו דואגים לממש את המטרה באמצעות ערכים שאנחנו מקנים להם במהלך החוויה הפיזית", מסביר רב-סרן (מיל') ירון גינדי, המפקד על הפרויקט וחבר תנועת צופים אדוק מזה עשרות שנים. רב-סרן (מיל') גינדי אינו המילואימניק היחיד בפרויקט: יחד איתו מונה הסגל הבכיר עוד חמישה מחבריו הקרובים, אותם הכיר בתנועת הצופים. "זו תכנית גדולה מאוד גם ברמה הלוגיסטית וגם ברמה ההדרכתית, דבר שמחייב אותנו, אנשי המילואים, לעזוב את המשפחות והעסקים למשך חמישה שבועות", הוא מציין ודואג להבהיר: "אנחנו עושים זאת בהתנדבות, כיוון שאנחנו חושבים שיש בכך חשיבות אסטרטגית גדולה למדינת ישראל".
 

במטווחים. מתוך אתר הצופים

"ראיתי דברים שלא ידעתי שקיימים בישראל"

בין עשרות הנערים האמריקאים שנחתו בישראל אני פוגש את ליאור גולדשטיין, נער דתי בן 15, חדור ציונות ואהבה לישראל המתגורר בהוליווד שבפלורידה. "אני חושב שזו תכנית מדהימה", מתפעל ליאור. "היא מאפשרת לך הצצה קטנה לישראל, כך שיוצא לך לראות את הארץ מהיבטים שונים". ליאור מספר כי ההיכרות עם הסממנים הישראליים היא לא עניין חדש. אימו גרה בארץ 16 שנים בטרם עברה להתגורר באמריקה, כך שלטענתו המאכלים והריקודים הישראליים נשמרים בתוך ההוויה המשפחתית. "גדלתי בתור ישראלי, ובטיול הזה ראיתי דברים שלא ידעתי שקיימים בישראל. אני יכול לומר שהתכנית בהחלט חיזקה את הרצון שלי לעשות עליה".

מה דעתך על חייל בן 18 המקבל סמכות פיקודית?

"לפעמים המפקדים לוחצים יותר מדי, אבל אני יכול להבין שהם פשוט הסתגלו למשמעת חזקה ומנסים להנחיל לנו אותה. אני יכול להעיד על עצמי שבמהלך התכנית למדתי לעמוד בזמנים ולהיות ממושמע. בנוסף, אני חושב שאותם נערים המתגייסים לצבא עוברים תהליך שמעצב את האישיות שלהם ומבגר אותם. אחת המפקדות שלי היא בת 18 ואני חייב לציין שבחיים לא ראיתי נערה בוגרת כל כך בגילה".

"מבין כל הפעילויות אותן ביצענו, שבוע הגדנ"ע היה החלק הכי מהנה עבורי", אומר ג'ייק מרקוס בן ה-14 מפילדלפיה שמגלה כבר עתה סימני 'מורעלות'. "זאת הייתה חוויה נהדרת שנתנה לי מושג לגבי פעילותו של החייל בצבא הישראלי, וגרמה לי לשאוף לעשות עליה ולהילחם עבור הארץ הזו, כי אחרי הכל - זו המדינה שלי".

כמו חניכים רבים אחרים, גם סופי מספרת על תהליך נפשי שחיזק את תחושת השייכות שלה למדינה. "בעקבות התכנית הזו אני בטוחה במאה אחוז ברצון שלי לעלות לארץ", היא אומרת, וכשנשאלת מה דעתה על המפקדת שלה, היא עונה ללא היסוס: "היא יודעת שאני מעריצה אותה. יש לי המון הערכה אליה - היא המודל לחיקוי שלי".

מבין כל הפעילויות אותן ביצענו, שבוע הגדנ"ע היה החלק הכי מהנה עבורי. זאת הייתה חוויה נהדרת שנתנה לי מושג לגבי פעילותו של החייל בצבא הישראלי, וגרמה לי לשאוף לעשות עליה ולהילחם עבור הארץ הזו, כי אחרי הכל - זו המדינה שלי!...

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה